عسلویه

بندر عَسَلویه 

بندر عَسَلویه مرکز شهرستان عسلویه و یک منطقه عظیم صنعتی از توابع استان بوشهر در جنوب ایران است. این شهر در دوازده کیلومتری شرقی شهر نخل تقی و در هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است.

 

منطقه صنعتی

این منطقه در شرق استان بوشهر در حاشیه خلیج فارس در ۳۰۰ کیلومتری شرق بندر بوشهرو در ۴۲۰ کیلومتری غرب شهرستان بندر لنگه و در ۵۷۰ کیلومتری غرب بندر عباس واقع است (همجواری استان بوشهر با استان‌ها: از شمال به شهرستان (مهر) در فارس، از شرق بههرمزگان و از غرب به خوزستان کهگیلویه و بویراحمد و حدود ۱۰۰ کیلومتر با حوزه گاز پارس جنوبی که درمیان خلیج فارس واقع شده (دنباله حوزه گنبد شمالی قطر( فاصله دارد.

 

محدوده و وسعت

محدوده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس براساس مصوبه هیئت وزیران و شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی به این شرح تعیین گردیده‌است: از غرب به روستای شیرینو، از جنوب به خلیج فارس، از شمال به دامنه ادامه سلسله جبال زاگرس و از شرق به روستایچاه مبارک. این محدوده طبق مصوبه هیئت وزیران ۱۰۰۰۰ هکتار بوده که براساس استانداردها تفکیک می‌گردد.

 

توسعه منطقه ویژه

با توجه به پتانسیل های این منطقه، کمبود اراضی مناسب و لزوم توسعه صنایع بالادست نفت و گاز (با دسترسی مناسب به دریا) در محدوده منطقه ویژه و همچنین قرار داشتن مکان فعلی شهرهای نخل تقی و عسلویه در محدوده‌ای با خطرسنجی بالا، عدم دسترسی مناسب به شریان های پیرامون منطقه و نامناسب بودن مکان فرودگاه نظامی فعلی (خطرسنجی بالا در همجواری با صنایع بالادست، عدم امکان استفاده بهینه اهالی منطقه از آن و…) در نظر است در آینده نزدیک نسبت به جابجایی فرودگاه وروستاهای نخل تقی و عسلویه سایت نیروهای نظامی به مکان های مناسب واستفاده از اراضی فوق به عنوا ن توسعه صنایع بالا دست اقدام شود. ضمناً با توجه به لزوم استقرار واحدهای مایع سازی گاز در منطقه و عطف به مسائل ایمنی و حریم و فاصله لازم این واحدها از دیگر واحدهای صنعتی، زمینی ساحلی به وسعت تقریبی ۲۰۰۰ هکتار واقع در ۲۰ کیلو متری غرب منطقه جهت استقرار واحدهای فوق پیش بینی شده‌است. منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی جزئی از بخش عسلویه‌ است. رضا طاهری محقق جغرافیای تاریخ خلیج فارس در کتاب از مروارید تا نفت به شرح مفصل تاریخ عسلویه و شهرستان کنگان پرداخته‌است. نام «عسلویه» مرکب است از: عسل + او (= آب) + -ه (پسوند)، و روی هم رفته به معنای «آب عسلی» است. عسلویه در زمان‌های کهن از توابع سیراف کهن محسوب می‌شده‌است.

جمعیت بومی منطقه عسلویه حدود ۹۰۰۰ نفر است که ۸۰ درصد آنها اهل سنت هستند. با احداث پروژه‌های توسعه‌ای منطقه و تخمین‌های مقایسه‌ای رقم کل جمعیت شاغل در پایان دوره بهره‌برداری کامل به یک‌صد هزار نفر خواهد رسید.