یزد

 پهنه اي حدود 129578 كيلومتر مربع و با جمعيتي حدود 977002 نفر (طبق آخرين آمار منتشره ) و در كنار كوير نمك واقع شده است . استان يزد از شمال به استان اصفهان از خاور به استان خراسان از باختر به استان فارس و از جنوب به استان كرمان منتهي مي شود.

دين اكثريت مردم استان اسلام و مذهبشان  شيعه است وليكن ادياني همچون زرتشتي با اقليتي حدود 12000 نفر و مسيحي نيز در استان يزد وجود دارد.
شهرهاي مهم استان  عبارتند از : ابركوه ، اردكان ، بافق ، بهاباد ، تفت ، مهريز ، ميبد ، طبس و يزد.

شهرستان يزد 
 مركز استان با پهنه اي حدود 4/6336 كيلومتر مربع با جمعيتي تقريبي 400000 نفردر دورهاي خشك و پهناور بين كوههاي شيركوه و خرانق در 54 درجه و 23 دقيقه درازي خاوري نسبت به نيمروز گرينويچ قرار دارد كه در مسير راه اصفهان به كرمان از شمال به شهرهاي ميبد و اردكان از خاور به بافق از باختر به استان اصفهان و از جنوب به شهرستانهاي تفت ، ابركوه و مهريز محدود مي شود . كوهستان شير كوه با ارتفاع 4075 متر بلندي در 20 كيلومتري شمال باختري اين شهرستان واقع شده است. بلندي از سطح دريا 1200 متر فاصله هوائي آن تا تهران 508 كيلومتر و فاصله زميني آن تا تهران 627 كيلومتر تا اصفهان 316 كيلومتر وتا كرمان 387 كيلومتر مي باشد .  

آب وهوا 
آب و هواي اين شهرستان بياباني و نيمه بياباني همراه با توفانهاي شن وماسه با تابستانهاي گرم و خشك و زمستانهاي سرد و خشك رطوبت كم باران ساليانه اندك ميباشد.

معماري يزد
مشخص‌ترين وجهه شهر معماري خاص كويري آن است. بادگيرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترين جنبه ظاهري معماري شهر است. در اين معماري از بادگير براي گرفتن جريان باد و خنك‌كردن فضاي ساختمان به كار مي‌رفته‌است.
*يزد نخستين شهر خشت خام و دومين شهر تاريخي (پس از ونيز) در جهان است.

صنايع دستي  
فرش بافي، ترمه بافي، دارائي بافي، چاقوسازي، سبد بافي، سنگ تراشي، پارچه بافي، حصير بافي، زيلو بافي، سراميك و سفال سازي، كرباس بافي ، طلا و نقره كاري

كشاورزي 
به دليل بارش اندك ، پائين بودن رطوبت و فقر خاك كشاورزي در اين استان رونق چنداني ندارد.اما  مهمترين فراورده هاي كشاورزي اين استان گندم ، جو ، آفتاب گردان ، نباتات علوفه اي ، جاليز ، زيره ، گوجه فرنگي ، بادمجان ، زعفران كه از نظر مقدار كشت بعد از استان خراسان رتبه دوم را دارا مي باشد و سر درختي به ويژه انار ، انجير و پسته نيز جزء محصولات كشاورزي استان يزد مي باشد.