کرمانشاه

استان كرمانشاه 
استان كرمانشاه در ميانه ضلع غربي ايران واقع گرديده و از شمال به استان كردستان، از شرق به استانهاي همدان و لرستان، از جنوب به استان ايلام و از غرب با 330 كيلومتر مرز بين المللي به كشور عراق محدود شده است.استان كرمانشاه به دليل موقعيت ويژه جغرافيايي و قرار گرفتن در كريدور شرق به غرب كشور، به عنوان مسير اصلي ترانزيت كالا به عراق و ساير كشورهاي خاورميانه محسوب مي گردد.برخورداري از آب و خاك مطلوب و آثار و جاذبه هاي تاريخي و طبيعي منحصر بفرد از خصوصيات اين استان مي باشد. شهرستانهاي اين استان عبارتند از كرمانشاه،گيلان غرب، هرسين، صحنه، جوانرود،سرپل ذهاب، سنقر و كليايي،قصر شيرين،كنگاور ، اسلام آباد غرب و پاوه (اورامانات)

شهر كرمانشاه 
كرمانشاه يكي از باستاني ترين شهرهاي ايران است.اين شهر در زمان قباد اول و اوشيروان ساساني به اوج عظمت خود رسيد. در قرن چهارم يكي از مورخين اسلامي از كرمانشاه به عنوان شهري زيبا در ميان اشجار و آبهاي روان ياد كرده است.اين شهر در جنبش مشروطه سهمي به سزا داشت و در جنگ جهاني اول و دوم به تصرف قواي بيگانه در آمد و پس از پايان جنگ تخليه شد.در نتيجه جنگ تحميلي عراق عليه ايران، اين شهر خسارات زيادي ديد و پس از جنگ اقدامات موثري در جهت بازسازي آن صورت گرفت.


آب و هوا

استان كرمانشاه منطقه اي كوهستاني است و بخش بزرگي از رشته كوه هاي زاگرس در اين استان واقع شده است. منطقه غربي استان، به طور كلي شامل آب و هواي گرمسيري است و درساير نقاط آب و هواي سردسيري غلبه دارد. متوسط دماي كرمانشاه در فصل بهار 6/15،‌ تابستان 3/25، پائيز 3/11 و در زمستان 3/3 درجه سانتيگراد مي باشد.

صنايع دستي استان 
قالي بافي،‌ گليم بافي، ‌جاجيم بافي، ‌گيوه بافي، ‌حكاكي، ‌شيشه گري،‌ چرم سازي و صنايع چوبي مهمترين صنايع دستي استان كرمانشاه هستند

سوغات كرمانشاه
كرمانشاه از دير باز به داشتن شيريني‌هاي خوشمزه و معروفي چون نان برنجي، شكري ، خرمايي و كاك زبانزد بوده است. نان برنجي و كلوچه شكري از توليدات معروف و بسيار خوشمزه و مقوي استان كرمانشاه است كه بالغ بر يك قرن است كه سوغات شهر كرمانشاه به حساب مي آيد.