رشت

استان گيلان، يكي از استان هاي شمالي كشور مي باشد.رشته كوه هاي البرز با ارتفاع متوسط 3000 متر، همانند ديواري در شرق و جنوب گيلان كشيده شده است.كمترين فاصله كوه از درياي خزر نزديك به 3 كيلومتر مي باشد.اين استان از شمال به درياي خزر و جمهوري آذربايجان، از غرب به استان اردبيل،از جنوب به استان زنجان و قزوين و از شرق به استان مازندران محدود مي گردد.استان گيلان داراي جاذبه هاي تاريخي و طبيعي كم نظيريست.جنگل هاي انبوه، شاليزارهاي وسيع،آبگيرها،سواحل درياي خزر و... از جذبه هاي ارزشمند طبيعي آن محسوب مي گردند

 

شهر رشت
شهر رشت با ارتفاع 5 متر از سطح دريا و 325 كيلومتر فاصله از تهران مركز استان گيلان است . شهر رشت از تاريخي كهن برخوردار است . اين شهر در زمان ساسانيان از آباداني برخوردار بوده است .رشته كوه هاي البرز ، ‌در طول تاريخ مانند سري باعث شده است تا سرزمين گيلان از حوادث مناطق مركزي و جنوب تا حدي مصون مانده و يا ديرتر تأثير بپذيرد . سپاهيان مغول حدود يك قرن پس ا زتسلط بر ساير نقاط ايران توانستند بر منطقه گيلان تسلط يابند اما غلبه آنها دوام چنداني نداشت . گيلان در چندين نوبت مورد تاخت و تاز سپاه روس قرار گرفت . در سال 1722 ميلادي سپاهيان پتركبير رشت را تصرف كردند و به مدت 12 سال در آنجا ماندند. در جريان جنگ اول جهاني شهر رشت مورد تعرض سپاهيان روس و انگليس قرار گرفت . در سال 1920 نيز بلشويك ها شهر رشت و بندر انزلي را تصرف كردند . در سال 1920 انقلابيون گيلان به رهبري ميرزا كوچك خان به نبرد با قواي بيگانه پرداختند . رشت و بندر انزلي به دليل روابط تجاري با اروپا پيش از ساير شهرهاي ايران با تمدن اروپايي آشنا شدند . هم اكنون اين دو شهر با امكانات فراوان ، ‌از شهرهاي مهم توريستي ايران به حسا ب مي آيند .
 آب و هوا
آب و هواي كلي استان معتدل و ميزان بارندگي بالاست در اين منطقه تقريباً ۸ ماه از سال باراني است كه نوع باران رش بوده و تا ۴ روز در هفته نيز ممكن است ادامه پيدا كند. در اين صورت رشت يعني مكاني كه در آنجا باران به صورت مداوم مي‌بارد واژه گيلكي «وارش» كه به معني باران است . استان گيلان داراي دو بخش جلگه اي در مجاورت درياي خزر وكوهستاني در مجاورت استانهاي اردبيل و زنجان مي باشد.

محصولات
 برنج عمده ترين محصول كشاورزي اين استان محسوب مي گردد . چاي ، توتون ، زيتون ، ‌حبوبات ، ‌بادام زميني و مركبات و فندق از ديگر فراورده هاي كشاورزي استان گيلان هستند . معادن زغال سنگ ، سنگ هاي ساختماني ،‌ آهك ،‌ نفت و گاز در اين استان داير مي باشد .
 بخشي از جمعيت استان در صنايع شيميايي ، ‌نساجي ،‌ الكترونيك و صنايع مرتبط با كشاورزي فعاليت دارند . دركنار فعاليت هاي كشاورزي و صنعتي بخشي از مردم استان به دامداري و‌صيد ماهي مشغولند . خاويار درياي خزر مرغوبترين نوع خاويار در جهان است و در بازارهاي بين المللي از شهرت خاصي برخوردار است .

صنايع دستي 
فراورده هاي ابريشمي،پشمي،حصيري،بامبو،مروار،فرآورده هاي چوبي،سفالي،چموش،مكرومه،ساطور،تخته ،گمج و نوخون،كيسه و ...

خوراكي ها
برنج، زيتون،انواع پنير،كره محلي، سير،انواع كلوچه 
ميوه هايي نظير بادرنگ،پاتاوي،انارترش،سيب ترش،خوج، كونوس
رب آلوچه،دوشاب،خمسه،رشته خوشكار
انواع غذاها مانند مرغ فسنجان، ماهي فيبيج